» Cezmi Ersöz şiirlerini mi okumak istiyorsunuz? Öyleyse tıklayın! (yeni)

Sait Açıkgöz - Uyanık Düşler

Şiirde İmge Örüntüsü

Gelen yorumlardan anladığım kadarıyla şiir severler , sanata yönelik öyküye oldukça ilgi duyuyor. Haydi bir tane yazayım da şiir yazma eyleminde olanlara ışık olsun,güç versin.

Bir gece Zeus'un heykeli gizli ellerce kırılır,paramparça edilir.
Halk öfkelenir başlar uğuldamaya. Tanrıların öç almalarından korkarlar. Kentin caddelerinde tellallar suçlunun hakettiği cezaya çarptırılmak üzere yargıçlar önüne iletilmek için derhal ortaya çıkması gerektiğini duyururlar.
Suçlu ise doğal olarak kendisini ele vermek niyetinde değildir. Bir hafta sonra bir başka tanrı heykeli daha parçalanır.
Bunun üzerine halk bir delinin ipinden boşanmış olabileceği kaygısına kapılır. Her yana nöbetçiler gözcüler salınır derken suçlu yakanır.
Suçluya sorulur:
"Nasıl bir son bekliyor seni,biliyor musun?"
Suçlu neredeyse neşeli bir tavırla:
"Evet biliyorum"der, "Ölüm bekliyor beni."
"Ölmekten korkmuyor musun?
"Korkuyorum elbet."
"Öyleyse cezası ölüm olduğunu bildiğin bir suçu niçin işledin?"
Suçlu güçlükle yutkunur ve şunları söyler:
"Beni hiçkimse tanımaz;ben hiçkimseyim. Bütün yaşamım boyunca da hep hiçkimse olarak kaldım. Hiçbir zaman varlığımı kanıtlayacak beni başkalarından ayıracak ünlendirecek bir şey yapmadım,bundan sonra da yapamayacağım biliyorum. Öyle bir şey yapayım ki dedim,insanlar beni tanısınlar... Ve UNUTMASINLAR."
Bir an sustuktan sonra ekler:
"ANCAK UNUTULAN KİMSE ÖLÜR. BENCE ÖLÜM,ÖLÜMSÜZLÜĞE ÖDENEN KÜÇÜK BİR BEDELDİR."

Şairleri ölümsüzlüğe götüren de kalıcı şiirleri yaratma çabası olmalı diyorum. O güzel sonuç için harcanan emek değmez mi sizce.

Bir önceki yazımda şairlerin ; şiir dilinde okuyucuyu etkileme, duygulandırma amacıyla bağdaştırmalara gittiğini söylemiştim. Bu yüzden şiir öyküleyici değil uyarıcı demiştim.
Şairler şiirde duygu yaratmayı dış dünyayı farklı algılamalarıyla başarırlar. Şairler dış dünyaya akıl gözüyle değil,duygu gözüyle bakar. Onlar ;görme, tatma, koklama,işitme ve dokunma duyu organlarıyla algıladıkları dış dünyayı yeniden biçimlendirir. İşte bu biçimlendirmeler ? imgeler?dir. Örneğin ?Sen Bilirsin Reis? şiirinde güneşi anlatan şu dizelere bakalım
Sen güneşin denizden doğuşunu bilirsin
Saçlarına güneş girer ağlarını çekersin

Ben güneşin denize dökülüşünü bilirim
Gecenin içinden siyahın kahrını çekerim (Bulut Kara)

İlk ikilik imgeye başvurulmadan düz anlatımla verilmiş. Duygularımıza seslenmez . Reis , güneşin denizden doğuşuyla ,saçlarında güneş ışığı değer değmez ağlarını çekmeye başlıyor. İşini yapıyor kısacası.Ama ikinci ikilikte ?dökülüş? sözcüğü ?batma? yerine kullanarak duyguları devindiriyor;?gecenin içinden siyahın kahrını çekmek? dizesi kafamızda bir resim çiziyor. İşte imge burada başlıyor. Şiirin zihnimizde yarattığı görüntüdür imge. Ceyda Aslan arkadaşımız köşemde çok yerinde söylediği gibi: ?... şiir ve duygu söz konusu olduğunda nacizane fikrimi belirtmeden de geçemeyeceğim.Bana göre eğer şiirde duygu olacaksa bence beyin imgelerle bu denli boğulmamalı.Orhan Veli mesela? Ümit Yaşar..olabildiğine basit cümleleri ve imgeleri var.? İmgeleri algılanması , kavranması imgelerin sezilmesine ve seçilmesine bağlıdır. Duyuları kullanma yoğunlaştırma imge kurmanın ilk adımıdır.
Şiirde sözcükle günlük dilde kullanımlardan farklı anlamlarda kullanılır. Bunlara mecazi (eğreltileme)kullanımlar denir. Bir sonraki konumuz olsun bu.


- 5.3.2009 13:31:23

Yazarın Diğer Yazıları

Nilgün Paksoy - 15.3.2009

Sait Bey sizden bir ricam olacak ...
( Ay sularında yakıyorum geceleri ...) bu cümleyi açıklar mısınız lütfen ... Ben çok sevdim bu imgesel anlatımı ve sizden de duyması gerekenler olduğunu düşünüyorum .Hepimiz bilgilenelim sizin bilgileriniz sayesinde . Şimdiden çok teşekkürlerimle . Saygılar .

Ali Sevimli - 12.3.2009

Ben bu işi çok seviyorum...Ne güzel işi bilenlerin bilgilerini paylaşmları şiirkolikte en çok olmasını arzu ettiğim olaylardan biridir bu.Ve sayenizde bu gerçekleşiyor,Herkes duygularını yazabilir ama yazdıklarını şiir yapmak zordur,umarım gereken dersler,notlar,fikirler,yardımlar bu yazılarla alınır (kendi adıma almaya devam ediyorum)Teşekkürler paylaşıma...

Mücahid Günay Ertopuz - 10.3.2009

ANCAK UNUTULAN KİMSE ÖLÜR. BENCE ÖLÜM,ÖLÜMSÜZLÜĞE ÖDENEN KÜÇÜK BİR BEDELDİR... bu örnek yetiyor yazıya .. ben yazarda teşbih ve örnekleme ararım .. fazlasıyla var .. tebrik ediyorum hocam .. saygılarımla kalın ...

Hasan Buldu - 8.3.2009

"Şiirde İmge Örtüsü" adlı öğretici makaleniz için, sizi kutlarım Sait bey. Biz amatörleri düşünüp, zahmete girip, yazdığınız için de çok teşekkür ederim.Bulut Mehmet Sunci - 7.3.2009

siz değerli insanların yazılarında örnek gösterilmek kendim adına büyük bir şereftir bu onuru bana bahşettiğiniz için ayrıca teşekkür ededim...buraya yazdığınız her yazı dikkatimizin izi olarak alırsanız eğer bir tebrik bir teşekkürde olsa sizi takip ettiğimizin kanıtırıd...kaleminizin izindeyim.

1 2 »
Şiirlerin ve denemelerin telif hakları ve sorumluluğu sahiplerine aittir. Siirkolik.com telif hakları yasasınca şiir teliflerine bağlı kalmayı taahhüt eder.
Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Siirkolik Şiir Bildirimleri