» Ümit Yaşar Oğuzcan şiirlerini mi okumak istiyorsunuz? Öyleyse tıklayın! (yeni)

Feride Serin - Yağmur Kalem

Ayrılık Böyle Bir Şey

Erkek ve kadın karşılaşır, birbirlerini tanır, aşık olur ve evlenirler. Çocukları olur ve mutlu mesut yaşarlar. Peki bu her zaman mümkün mü? Tabii ki değil.

Kimi zaman incir çekirdeğini doldurmayacak sorunlar bile eşlerin arasını açar, evlilikler örselenebilir. Çiftler son çare olarak boşanmaya karar verebilir.

Peki çocuklara bu kararı söylemek kolay mı?

Boşanma kararını çocuklara açıklamak hiç de kolay değildir. Hele çocuğun yaşı küçükse bu kalıcı ayrılığın ne anlama geldiğini anlatmak daha da zorlaşır.

Anne ve babası boşandığında ayrılığı kabul etmek Ömer için de kolay olmamıştı.

Ebeveynleri boşandıktan sonra, hafta içi babası ve abla dediği eşi ile birlikte kalıyordu. Hafta sonu gelince ise her zamanki gibi babaannesine kalmaya gitmişti.

Akşam yemeğinden sonra dedesiyle iskambil oynamıştı. Şimdi sıra banyodaydı. Her ne kadar kendi yıkanmak istediyse de babaannesi buna izin vermedi. Banyo yaptıktan sonra bornozunu giyip, saçını taramak için aynaya baktığında buğudan yüzünü göremedi. Küçücük parmağı ile aynada önce bir kalp çizmeye başladı.

Babaannesinin 'Hadi oğlum, gel, yatak odasında saçını tara.' dediğini duymuyordu bile...

Kalbin bir tarafına babasının isminin baş harfini, diğer tarafına annesininkini yazdı. Sonra da kalbi tam ortadan ikiye ayırdı.

Babaannesine dönüp 'Bak babaanne ayrılık böyle bir şey.' derken akan gözyaşlarına hakim olamıyordu.


- 7.3.2017 22:43:16

Yazarın Diğer Yazıları

Şeref Köşker - 27.5.2017

mükemmel fevkalade konu detaylarıyla pek
güzel işlenmiş tebrik ediyorum
sayın Feride serin

Şiirlerin ve denemelerin telif hakları ve sorumluluğu sahiplerine aittir. Siirkolik.com telif hakları yasasınca şiir teliflerine bağlı kalmayı taahhüt eder.
Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Siirkolik Şiir Bildirimleri