» Attilâ Ylhan şiirlerini mi okumak istiyorsunuz? Öyleyse tıklayın! (yeni)

07.02

2009

Ah Dede Vah Dede

Nursel Öztürk

Bu öykü, 09.08.2017 tarihinde günün denemesi seçilmiştir.
Müzik dinleyerek yürüyordum yolda.'' Ah ah bir zamanlar bende böyle çok dinlerdim radyo'' dedi bir ses. Dönüp baktım sesin geldiği yöne. Saçları pamuk gibi olmuş, yılların izlerini bıraktığı çizgilerde acıların derinliği vardı. Çalan türküyü mırıldandı hafiften dilinin ucuyla. Öylece bakıyordum dedeye. Donmuş kalmıştım, şaşırmıştım. Çukurlaşmış gözleri dolmuştu. İçim cız etti. Bir adım attım ileriye doğru ama dede yine seslendi. Bu türkü onla dinlediğim türküydü. Bana geçmişimi hatırlattın sağol evladım dedi. Daha fazla ilerleyemedim. Gittim dedenin yanına oturdum. Çok güzel bir hava vardı. Güneş parlıyordu o pamuk saçlarında, yeşil gözleri ışıldıyordu. Başladı anlatmaya...
Hafızam eskisi gibi iyi değil artık. Pek hatırlamıyorum kızım. bir tek şimdi anlatacağım anı-m yıllarca benimle yaşadı. Hiç bir anını unutmadım.
16 -17 yaşlarında ya varım ya da yokum. Bıyıklarım yeni terlemişti, delikanlı çağlarımızdı. O yıllarda şimdiki gençlerin rahatlığı yoktu. her şey serbest değildi. Biz 3 arkadaştık. üçümüzün de gönlünde yatan prenses vardı. Değil el ele dolaşmak sevdiğimizin yüzüne bile bakmaya cesaretimiz yoktu. Utanırdık birbirimizden. Çok masum sevdalar yaşadık.
Mektuplaşır, dere kenarında buluşur daha birbirimize bakmadan ayrılırdık. O an bile bizi mutlu etmeye yeterdi. Çok güzeldi sevdiğim. Keman kaşları vardı. Ceylan bakışları vardı. Ama işte olmadı kavuşamadım. Gurbete çıktım çalışmak için. Geri döndüğümde hiç bir şey eskisi gibi değildi. Karşı koyamamıştı babasına. Bunu duyunca yıkıldım sandım. Bir anda bu yaşıma geldim sandım. Yine çıktım gurbet ellere. Çalıştım çalıştım. Hiç durmadan çalıştım nereye varacağımı ne yapacağımı bilmeden yaşadım. Yıllar birbirini kovaladı. Öğrendim ki bir oğlu olmuş adını Hasan koymuş. Dua ettim Allahıma. O bebeciğin de kederi benimki gibi olmasın diye. Başka kimseyi sevemedim. Kimseyi gönlümün prensesi yapamadım. Yıllar geçti ama o keman kaşları ceylan bakışları unutamadım. Nerede el ele dolaşan bir genç görsem aklıma gelir hep sevdiceğim. Sevenler ayrılmasın diye dua ederim dedi. İşte kızım 73 yılım böyle geçti. Ama bana sorarsan ben hala 17 li yaşlarımda yaşıyorum. Ve o yıllarda yaşayarak bu huzur evinde öleceğim dedi.
Dede anlattıkça benimde gözlerim dolmuş taşmıştı. Türkü de sona ermişti.

Telli Turnam Selam Götür Sevdiğimin Diyarına
Üzülmesin, Ağlamasın Belki Gelirim Yarına, Cananıma
Hasret Kimseye Kalmasın, Sevdalılar Ayrılmasın
Ben Yandım Eller Yanmasın Sevdanın, Aşkın Narına, Cananıma

Gönüle Hasret Yazıldı, Sevgiye Mezar Kazıldı
İki Damla Yaş Süzüldü Gözlerimin Pınarına
Hasret Kimseye Kalmasın, Sevdalılar Ayrılmasın
Ben Yandım Eller Yanmasın Sevdanın, Aşkın Narına, Cananıma
03:02:2009

Nursel Öztürk

Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Etiketler: sevgi-acı-umutsuzluk-sevgi

Şiirkolikte kayıtlı 4 yazısı bulunmaktadır.

Nursel Öztürk yetkili üye konumundadır.


Nursel Öztürk denemeleri

Deneme için yorumlar

Bu denemeyi sevdim diyenler

Yazarın son 10 yazısı

Şiirlerin ve denemelerin telif hakları ve sorumluluğu sahiplerine aittir. Siirkolik.com telif hakları yasasınca şiir teliflerine bağlı kalmayı taahhüt eder.
Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Siirkolik Şiir Bildirimleri