» Can Yücel şiirlerini mi okumak istiyorsunuz? Öyleyse tıklayın! (yeni)

06.03

2018

Şiir Yazmak Basittir

Selin ÖzdemirAslına bakarsanız şiir yazmak; hiç yazmamış olan birisinin dışarıdan gördüğü gibi ahım şahım bir zorluğa sahip değildir.
Çünkü şiir yazabilmek için, içine katabileceğin duyguların olması gerekir. Ve diğerlerinin aksine duygularını biriktirip, en son bir kağıda dökmek içini, kolay gelir tüm şair ve şairelere...
An meselesidir şiir, his meselesi... Seni anlayacak kimsenin kalmadığına inandığın, daha sonra aklına kalem ve kağıdın geldiği anın meselesi yani. Ve sonra ilk defa eline aldığın o kağıdın seni rahatlattığı hissiyatıdır.
Öylesine uzanmışken koltuğa, ilhamın annenin attığı terlikle beraber ''dank'' etmesidir bazen şiir... Elini, kalbini ve beynini kontrol edemediğin, sadece nabzının ritmiyle uyum içinde çalıştığın Andır.
Yani sadece bir ''AN'' meselesidir dedim ya...
Ben az önce ''şiir yazmak zor değil'' dedim ama bu sadece yazabilenler için geçerliydi. ''yazabilenler'' için!!!
Yazmış olmak için yazanlar değil yani. Bunu bir ihtiyaç olarak gören, bunun, onu mutlu ettiği kişilere kolaydır şiir yazmak. Şair ve şairelere...
Onların dışında hiç kimsenin şiirlere ''kolay iş'' gözüyle bakmasını istemem!!! Değildir çünkü. Öylelerini de hiç sevmem! Anlamazlar anlayamazlar çünki
Başka kim şiirden hiç anlayamaz biliyor musunuz? Sevdiği, sevdiği için sevenler, sevdiğini sananlar!
Çünkü öylelerinin sevdiği insanda geçicidir, değişkendir. Onun ''an meselesi '' de budur mesela. Sevdiği sevmeyi bıraktığı an, şiiri sevmeyi de bırakır böyleleri. Sadece ona yaranmak için rol yapmaktadır. Elinde bir şiir kitabıyla dolaşır ve bunu bir marifet zanneder. Öylelerini de hiç ama hiç sevmem!
Ben de en başında ''birisi'' için başlamıştım şiire... Ama ben şiiri Gerçekten sevdim. Nereden mi biliyorum? çünkü o sevdiğim, beni sevmedi diye ben de onun sevdiğini (şiiri) sevmemezlik etmedim. Ben yine sevdim. Şimdide seviyorum. Sonrada seveceğim... Elimde olsa o birisine de teşekkür etmek isterdim. Kendisi gitti belki ama bende kalıcı şeyler bıraktı.
''Eğer o bana öğretmeseydi ben şiir ile hiç ilgisi olmayan birisi olurdum.'' Bence çoğu şair ve şaire böyle başladı şiir yazmaya. Bence, çoğu şair ve şaire ilk kez böyle tanıştı şiirle. Bu cümleyle... Ama bazıları da var ki, bu cümlede ki ''o'' gibidir. Bizi Şiir ile tanıştıran, bize şiiri sevdiren kişilerdir. Ve o kişiler iyiki varlar...
Bu yazımı da ''O'' na ithaf ediyorum.
Sevgilerimle...

15/01/2018

Selin Özdemir

Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

Etiketler: şiir-an-his

Deneme için yorumlar

Bu denemeyi sevdim diyenler

Yazarın son 10 yazısı

Şiirlerin ve denemelerin telif hakları ve sorumluluğu sahiplerine aittir. Siirkolik.com telif hakları yasasınca şiir teliflerine bağlı kalmayı taahhüt eder.
Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Siirkolik Şiir Bildirimleri