» Nazım Hikmet Ran şiirlerini mi okumak istiyorsunuz? Öyleyse tıklayın! (yeni!)

15.07

2017

Bir sâla bin diriliş unutmadık,unutturmayacağız

Melike Yücel


Vatan, bir milletin üzerinde yaşadığı toprak parçası; Anadolu, bir milletin kanını bağışladığı canını feda ettiği cennet parçası. Sıksan; taşından, toprağından kan çıkar. Attığın adımlar şehadete erenlerin hediyesi.

Hediyeye sahip çıkılan geceydi o gece. Anadolu'nun sadece vatan olmadığının tüm dünyaya gösterildiği geceydi o gece. Atalarının izinden yürüyen yiğitlerin canlarını toprağa bağışladığı geceydi o gece...
15 Temmuz 2016 Cuma. Mesele can, meselesi kan meselesi değildi. Şehit kanından bayrağı olan bir millet canından mı korkacaktı? İstiklaldi mesele. Hainlerin kararttığı geceyi aydınlığa çevirmek için, "Çanakkale Geçilmez" diyen ataların "Bu vatan Geçilmez" diyen torunları, dillerinde tekbir, ellerinde bayrak, göklerde sâla, yollara döküldü Asım'ın nesli.
Kulaklarda Akif: Asımın nesli... diyordum ya... nesilmiş gerçek işte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek! Meydanlara çıkın, halkın gücünün üstünde hiçbir fani güç yoktur, diyordu başkomutan. Ve sel gibi sokağa attı millet. Genci, yaşlısı Seyit Onbaşı sırtına aldı mermiyi; Halil kantarcı göğüsüne. Nene Hatun cephane taşıdı cepheye; Demet Sezen Gölbaşı'nda şehit olanlar gibi düşmanının kim olduğunu bilemeden canını verdi İstiklal'e. Ve nice kahramanlar, nice kahramanlıklar... Metinler, Haluklar, Abdullahlar ve Ömerler... Şehitler, şehitler ve şehitler... Otuz kurşun yediler ,tek kurşunla düşmanı devirdiler. Mermiler sel oldu o gece, gözyaşları sel. Dualar sel oldu, aminler sel. Sâlalar birlik, diyordu. Başkomutan birlik, millet birlik diyordu. Sonuç: Dirlik! Buna inanan millet akın etti sokağa. Aynı karnı paylaşan Ahmet Mehmet kardeşler, aynı anda düştü toprağa. O gün millet sel oldu, süpürdü hainleri. Çılgın Türkler, can verir, tek parça toprak vermez. Bilir ki " Söz konusu vatansa gerisi teferruattır." Canını verir, İstiklal için, bayrak için, vatan için, vatan için...
Ve mekeru ve mekerallah vallahu hayrul makirin.. Onlar tuzak kurarlar. Allah da tuzak kurar. Ama Allah tuzak kuranların en hayırlısıdır. Unutma Türkiye'm, yıllarca içimizde bize kin besleyen, yüzümüze gülen hainleri unutma, çocukları yetim, anaları, kadınları gözü yaşlı bırakanları unutma. Bu cennet vatanın topraklarına kast edenleri unutma. Askerini, polisini, milletini şehit edenleri unutma Türkiye'm... Unutturma!
Duy sesimi şehidim! Dualarımız sizin için,
Sizin için açıldı avuçlar,
Vatan Size minnettar,
Vatan Size minnettar,
Vatan Size minnettar!

Melike Yücel

Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

Şiirkolikte kayıtlı 1 yazısı bulunmaktadır.

Melike Yücel yetkili üye konumundadır.


Melike Yücel denemeleri

Deneme için yorumlar

Bu denemeyi sevdim diyenler

Yazarın son 10 yazısı

Şiirlerin ve denemelerin telif hakları ve sorumluluğu sahiplerine aittir. Siirkolik.com telif hakları yasasınca şiir teliflerine bağlı kalmayı taahhüt eder.
Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Siirkolik Şiir Bildirimleri