» Attilâ Ylhan şiirlerini mi okumak istiyorsunuz? Öyleyse tıklayın! (yeni)

11.03

2017

Yaşama Mekanı

Murat Barış Çetin


İnsanların günlük yaşamında gerçekleştirdiği eylemlerin büyük bölümünü kapsar. Konut içinde yaşayan insanların birlikte oturdukları sohbet ettikleri ve dinlendikleri yerdir. Müzik, radyo dinleme ve televizyon seyretme eylemi bu mekanda gerçekleşmektedir.
Dış dünya ile ilgili bağlantıyı sağlayan balkon ve teras bu mekanda yer almaktadır. Konutun girişi ile doğrudan ilişkili olmalıdır. Yaşama mekanı için en uygun yön güney yönüdür. Pencereler doğu yönünde olmalıdır.
Yaşama mekânı bireylerin sosyal gereksinmeleri için düzenlenmiş bir mekândır. Yaşama mekânında; dinlenme, sohbet, oturma, müzik, radyo dinleme, TV seyretme, oyun oynama, çalışma, kitap okuma eylemleri gerçekleştirilir. Gerektiğinde yemek yeme eylemi de bu mekânda yer alabilmektedir. Bu ana eylem alanları kullanıcı istek ve görüşleri doğrultusunda birbirleri ile ilişkili kılınır. Birbirlerinin eylem alanlarına rahatsızlık vermeden, ortak dolaşım alanlarıyla bağlanarak düzenlenmektedir. Yaşama mekânı, olanaklar çerçevesinde zamana bağlı değişiklik ve düzenlemelere elverişli olabilmelidir. Bitişik durumlu yapılarda yaşama mekânı, komşu konutun yatak odasına veya çocuk odasına bitişik olarak tasarlanmamalıdır.
Yaşam mekânı konutun girişi ile doğrudan ilişkili olmalıdır. Konuta dışarıdan gelecek misafirlerin konutun özel alanlarına geçmeden yaşama mekânına ulaşmaları sağlanmalıdır. Özellikle yaz aylarında konutun dışa açılan balkon, teras gibi mekânları ile doğrudan bağlantısı olmalıdır. Küçük alanlı konutlarda olduğu gibi zorunlu durumlar dışında konutun gece bölümüne yaşam mekânının içinden geçilmemelidir.

Murat Barış Çetin

Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Etiketler: yaşam-mekan-inşaat

Şiirkolikte kayıtlı 169 yazısı bulunmaktadır.

Murat Barış Çetin yetkili üye konumundadır.


Murat Barış Çetin denemeleri
Şiirlerin ve denemelerin telif hakları ve sorumluluğu sahiplerine aittir. Siirkolik.com telif hakları yasasınca şiir teliflerine bağlı kalmayı taahhüt eder.
Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Siirkolik Şiir Bildirimleri