» Can Yücel şiirlerini mi okumak istiyorsunuz? Öyleyse tıklayın! (yeni)

27.07

2012

Ağlıyorum Çünkü

Nevin Akbulut"Bu bir tehdit değil ama;
Gidersen;
Ölürüm Ben ! ..." demiştim...
Var mıydın gerçekte, yoksa sadece beynimin uydurduğu bir ışık mıydın gecelerime sessizce doğan? Bilmiyorum. Özlüyorum seni.

Son hayalimdin sen benim. Hayal kurmaya korktuğum zamanlarda karşıma çıkan. Bundan böyle hiçbir hayal kurulmayacak bu şehirde. Islanan hayaller kurutulmaya çalışılacak, gidenler daha çok özlenecek.

Gözlerinden bir hayat kurduğum sevgili!

Nasıl da yakışırdı mavi gözlerine? Gerçi hangi renk olsa gözlerin o renge boyanırdı yüreğim. Gözlerin terk ettiğinden beri, rengimi kaybettim, kırmızı kaybından ölmek üzereyim, gelirsen kurtulabilir miyim öldüren bu yalnızlıktan bilmiyorum. Ama gelirsen sevinirim. Gelirsen çiçek açar sabahlarım, gecelerim daha bir çekilir olur. Hep uyurum geceleri, huzur içinde.

Gözlerin olmadan dünya o kadar karanlık ki,
Gözlerim olmadığı kadar ıslak.
Senden öncesini ne de kolay unutmuşum, şimdi geri dönmek istesem geri gidecek bir hayatım yok. Senden sonrasını düşünemiyorum, bırakamıyorum kendimi geleceğin belirsiz zamanlarına.

Acemi telaşlarımızı özledim, bir küçük an'a sıkıştırabilen büyük mutlulukları. Çocukluğumdan kalma sesimdeki heyecanla seni sevdiğimi söylediğim zamanı hatırlıyorum da. Unuttun mu sahi sen? Şimdi bir tek konuşan gözlerim, dilim sustu, konuşmuyorum çünkü anlaşılmıyorum artık, anlaşılmazım. Sensiz ne kadar da huysuz ne kadar da mutsuzum. Tek yapabildiğim en güzel şey ağlamak. Gözyaşlarım göğsümde, yanındayken başımı hiç düşünmeden yasladığım göğsün yok artık.

Benim göğsüme düşen, düşerken soğuyan, içime buz gibi düşen damlalarım var. Onlar da bana ait. Bana ait olmayan bir hayatı yaşıyorum sadece. Etrafımdaki herkesten farklı olduğum halde, onlar gibi olmaya çalışıyorum. Gözyaşlarım bile bana ait. Halbuki bunlar sana düşmeliydi. Senin olmalıydılar, senin göğsünde çiğ tanesi gibi can vermeliydiler.

Senin göğsün üşümeliydi önce, sonra tüm bedenin titremeliydi beni üşüten soğuk damlalardan. Senin içindi en çok. Bana ait ama senindi!

Sen gittin! Biliyorum artık çocuk değilim ama çocuk masumiyetindeki suratım büyümüyor, gözlerim büyüyor sadece,

Bu ıslaklık,
Yanaklarımın bu kızarıklığı,
Gözlerimin etrafında hiç gitmeyen şişlikler,
Ben yine ağlıyorum.

Parmaklarım bile uyuşmaya başladı, yavaş yavaş tüm bedenim uyuşuyor. gözlerim uyuşmuyor bir tek, resmine baktığım yerde kaldılar ama uyuyamıyorum. Öyle çok isterdim ki sonsuz bir uyku. Ait olmadığım bir zamanda yaşıyorum, yaşlanıyor yüreğim, yaşlanıyor gözlerim. Ben yaşlanamıyorum. Eskilerde kalmıyor hiçbir şey. Geçmişe taşıyamıyorum. Bu yükü. Geçmişim silindi belki de kayıp senden sonra.

Hangimiz daha kalabalığız şimdi? Hangimiz daha yalnız?

Senin ardında bıraktıklarınla epey bir kalabalık bir yalnızlığım var. Bir sürü ölüm gördüm, bazen sesli bazen sessizce ağladım ama bu ağlamaları nereye sığdırayım? Sana ait olan bu yaşları söyle nereye gömeyim?

Biliyorum bir tek toprak kabul eder bunları, o karşılıksız sarar, içine alır yaşlarımı. Ağlasam bile anlatamadığım şeyler var. Anlaşılamıyorum, sadece anladıklarıma ağlıyorum. Her yerimin uyuşmasına rağmen seni unutmayan, beynime söz geçiremiyorum. Uyuşamıyorum, uyuyamıyorum.

Sadece susuyorum, lal olmuş dilimle yazıyorum,
Gözlerine, resimdeki yüzüne bakarken.

Denizler duymuyor artık içimin sesini, sessiz çığlıklarım da uyuştu. Sana yazdığım mektupları kendine sakladı, denizler hala sır tutuyor.

Ağlıyorum çünkü; canlı yaşıyorum.
Gelmiyorsun...
Gidişini kendime sakladım, silinmiyor hafızamdan.
Ruhum uçuşmuyor,
Beynim uyuşmuyor.

Ağlıyorum çünkü; gözyaşlarım hep ıslak,
Ağlıyorum anlaşılmadığım için ve sadece anladığım için
Ağlıyorum çünkü; yaşlarımı kurutacak yerim yok ve saklayamıyorum.

Ağlıyorum çünkü; gözyaşlarım denizlere karışıp, okyanusa dönüşmüyor.

Yirmi Yedi Temmuz İki Bin On İki 16 15

Nevin Akbulut

Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

Şiirkolikte kayıtlı 97 yazısı bulunmaktadır.

Nevin Akbulut yetkili üye konumundadır.


Nevin Akbulut denemeleri
Şiirlerin ve denemelerin telif hakları ve sorumluluğu sahiplerine aittir. Siirkolik.com telif hakları yasasınca şiir teliflerine bağlı kalmayı taahhüt eder.
Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Siirkolik Şiir Bildirimleri